Burzliwy okres działalności zespołu

Po pewnym czasie działania grupy i po pierwszym, jak się okazuje dość nieudanym pierwszym singlu grupa powinna spróbować swojego szczęścia i zdobyć nowych fanów podczas koncertów. Trasę zaplanowano po całej Ameryce.  W trakcie trasy okazało się, że jeden z członków grupy nie potrafi porozumieć się z pozostałymi osobami i zdecydowany o tym, że Jack Sherman opuści zespół. W tym samym czasie jego skład powiększył ponownie Hillel Slovak, który pożegnał się z zespołem What Is This?.

Mezoterapia Warszawa
http://www.medycynaestetyczna.com/pl/piekna-twarz/mezoterapia
Klinika medycyny estetycznej dr Tilszer.
Oferujemy szeroki zakres zabiegów na twarz i ciało.

Z nim na pokładzie grupa zabrała się do ciężkiej pracy i zaczęła nagrywać swój drugi już album. Okazało się też, że podczas przygotowań swojego drugiego krążka spełniło się jedno z największych marzeń muzyków, mieli bowiem okazję współpracować z jednym ze swoich idoli, uważanym za góru muzyki funk – Georgem Clintonem. Rezultatem ich wspólnych działań okazał się wydany w 1985 roku krążek ,,Freaky Styley”. Generalnie jego sprzedaż nie była zadowalająca podobnie jak w przypadku pierwszej płyty, wypromował jedynie kilka nowych utworów zespołu takich jak na przykład ,, Catholic School Girls Rule”. Jednak najważniejsze okazało się to, że o zespole zaczęło się robić coraz głośniej a ich muzykę zaczęli też poznawać zainteresowani spoza USA. Zespół starał się promować głównie poprzez granie dużej ilości koncertów.

Podobno grali nawet wówczas gdy ilość osób na widowni była niewielka. Cechą charakterystyczną zespołu do dnia dzisiejszego jest fakt, iż swoją energią e sceny potrafią rozruszać każdego, kto przyszedł na ich koncert. Często widoczne to było i nadal jest w reakcji fanów, którzy wręcz szaleją pod sceną na ich koncertach. Jedną z większych zmian w zespole w tym okresie był fakt iż na prośbę Georgea Clintona w 1986 roku grupie udało się zagrać kilka koncertów w Europie, co niewątpliwie pomogło w promocji grupy i zapewniło im nową liczbę fanów. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, po koncertach w Europie z zespołu odszedł Cliff Martinez a powrócił do niego jeden z założycieli Jack Irons. Wówczas okazało się, że wszyscy koledzy ze szkoły średniej znów mogą pracować razem. Wszyscy fani i producenci czekali na ich nowy krążek.

Z pewnością wszystko utrudniał fakt iż w tym okresie dwóch członków zespołu Hillel i Anhotny mieli poważne problemy z narkotykami. Uzależnienie od heroiny często budziło kontrowersje i negatywnie wpływało na działania grupy. W 1987 roku pojawił się kolejny album grupy zatytułowany ,, The Uplift Mofo Party Plan”. Ten album przyniósł grupie najwięcej rozgłosy od początku ich kariery. Jednak po pewnym czasie na grupę spadł ogromny cios okazało się, że gitarzysta Slovak zmarł w 1988 roku z powodu przedawkowania heroiny. Było to wstrząsające przeżycie dla pozostałych członków zespołu a w szczególności dla jego najbliższego przyjaciela Kiedisa, który nawet nie pojawił się na pogrzebie.

W tym samym czasie także Jack Irons postanowił upuścić zespół. Pozostali Flea i Kiedis zostali więc na pokładzie sami i postanowili poszukać nowych członków grupy, żaden z nich bowiem nie chciał rezygnować z istnienia grupy, w której istnienie włożyli już tyle pracy.