Co zrobić po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej

Nieudana rozmowa kwalifikacyjna może przytrafić się każdemu. Nie wolno się jednak poddawać jednym niepowodzeniem. Poszukiwanie pracy może być czasochłonne, zwłaszcza wtedy, gdy szuka się pracy w zawodzie lub zgodnej ze swoimi zainteresowaniami. Często po rozmowie kwalifikacyjnej słyszy się słynne słowa „niestety nie możemy Panu/Pani zaproponować tej posady”. Warto jednak o nią zawalczyć i spytać się osoby odpowiadającej za rekrutację, jaka jest przyczyna takiej decyzji i czy można zrobić coś jeszcze, aby była ona inna.

Oczywiście czasami trudno jest się umówić na bezpośrednie spotkanie z osobą rekrutującą po zakończeniu procesu rekrutacji, dlatego do danej firmy można wysłać list formalny. Należy jednak zastosować w nim zwroty grzecznościowe, potraktować odbiorcę z szacunkiem i jasno określić to, w jakim celu napisało się ten list. Być może po takim działaniu potencjalny pracodawca zmieni swoje zdanie i jednak zaproponuje etat danej osobie, ponieważ doceni w niej zaangażowanie, ambicję i walkę o swoje cele.

rozmowa kwalifikacyjna

Poproszenie o cenne wskazówki

Osoby, którym nie udało się zdobyć wymarzonej pracy mogą też zawsze poprosić o cenne wskazówki na przyszłość. Zaleca się stosowanie takich rozwiązań osobom, które otrzymały odpowiedź negatywną w sposób definitywny od potencjalnych pracodawców. Warto wysłać do takiej firmy oficjalny list z zapytaniem do kogo można się udać, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie takiej pracy w przyszłości. Pracodawcy mogą też podpowiedzieć, w jaki sposób skonstruować swoje CV, co należy w nim umieszczać, a co nie powinno się tam nigdy znaleźć.

Po nieudanych rozmowach kwalifikacyjnych nie można obrażać się na cały świat i zamykać się w czterech ścianach. Zawsze lepiej wiedzieć, co zrobiło się źle i wyciągnąć odpowiednie wnioski ze swoich dotychczasowych działań. Jeśli ktoś nie będzie wiedział jakie błędy popełnił w procesie rekrutacyjnym, nie będzie w stanie ich później wyeliminować. Konstruktywna krytyka wielu osobom może się bardzo opłacić, dlatego zawsze należy się na nią otwierać i przyjmować ją z honorem.

Wykorzystywanie każdej sytuacji

Osoby poszukujące pracy po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej powinny:

  • nadal walczyć o siebie,
  • wykorzystać każdą sytuację, która miała miejsce w ich życiu,
  • nie poddawać się i starać się zdobyć podobną pracę w innej firmie.

Oczywiście istnieją osoby, którym zależy na pracy w wybranej przez siebie firmie. Jedna rozmowa kwalifikacyjna, po której nie dostało się tej pracy jeszcze o niczym nie świadczy. Zawsze można złożyć CV ponownie, po kilku miesiącach od pierwszej próby. W tym czasie można zapisać się na specjalne kursy, które będą potrzebne na nowym stanowisku pracy, poprawić swoje umiejętności językowe itd. Kontakt z menadżerami jest bardzo wskazany, ponieważ pozwoli on na wyłapanie wszelkich błędów. Brak wiary we własne możliwości i załamanie rąk do niczego dobrego nie prowadzi. Najlepiej dowiedzieć się u źródła, dlaczego nie otrzymało się danej posady i zwiększyć w ten sposób swoje szanse na otrzymanie jej w przyszłości.