
Praca zdalna inaczej zwana jest telepracą, czy e-pracą, ponieważ pracownicy wykorzystują w niej nowe technologie, a rezultaty pracy przesyłają do swojego pracodawcy za pośrednictwem Internetu poprzez pocztę elektroniczną lub komunikatory.
Praca zdalna świetnie sprawdzi się w przypadku pracowników, którzy specjalizują się w analizowaniu i przetwarzaniu informacji. Wyniki pracy nie muszą być przekazywane poprzez bezpośredni kontakt z pracodawcą i często są niematerialne. Oczywiście nie dotyczy to każdej dziedziny telepracy. Praca zdalna będzie idealną przede wszystkim dla osób, które mają tak zwane wolne zawody, czyli na przykład graficy, copywriterzy czy rysownicy, ale również młode mamy, które nie mają możliwości podjęcia pracy na etacie.
Telepraca może być regularna i doraźna, Ten drugi rodzaj może wystąpić wtedy, gdy na przykład pracownik w danym dniu musi pozostać w domu i pracodawca godzi się na to, aby wykonał on swoją pracę w domu.
Plusy e- pracy dla pracodawcy
Pracodawca, zatrudniając pracowników zdalnie ma szansę pozyskać do swojej firmy specjalistów z różnych zakątków kraju. Tacy pracownicy nie będą generować dodatkowych kosztów, ponieważ nie trzeba zapewniać im sprzętu i miejsca do pracy. Pracodawca nawiązujący współpracę z pracownikami pochodzącymi z różnych miast kraju, a nawet świata może odświeżyć wizerunek swojej firmy, ponieważ wiedza i umiejętności pracowników mogą pozytywnie wpłynąć na jej rozwój.
Korzyści e-pracy dla pracowników
Jedną z największych zalet pracy zdalnej dla pracownika jest przede wszystkim wygoda, ponieważ pozwala to na swobodę i pracę w dogodnym miejscu. Kolejną zaletą telepracy jest duża oszczędność czasu. Osoby pracujące na etacie muszą dojechać do miejsca pracy, a potem dotrzeć do domu z powrotem. To z pewnością zabiera mnóstwo cennego czasu. Freelancerów to nie dotyczy, gdyż pracują oni w domowym zaciszu. Oszczędność tyczy się także tego, że pracownicy zdalni nie muszą wydawać pieniędzy na obiady w restauracjach czy barach. Praca zdalna często wiąże się z większym wynagrodzeniem, ponieważ pracodawca nie musi organizować miejsca pracy i kupować sprzętu dla pracownika, dlatego może przeznaczyć więcej pieniędzy na jego pensję. Nie zawsze tak jest, gdyż niekiedy freelancerzy skarżą się na złe traktowanie i zbyt niskie płace.
Minusy pracy zdalnej dla pracodawcy
Podstawową wadą pracy zdalnej dla pracodawcy jest kwestia zaufania pracownikowi, ponieważ nie może on w pełni kontrolować swojego pracownika i nie wie, czym on na co dzień zajmuje się w domu. Praca biurowa nie wiąże się tylko z wykonywaniem zlecanych zadań. Ważna jest także atmosfera oraz relacje między ludźmi. Integracja pracowników jest niezwykle ważna, ponieważ zgrany zespół wspólnie dba o rozwój firmy.
Minusy pracy zdalnej dla pracownika
Pracownik zdalny musi sam pilnować dyscypliny, ustalać swój grafik i trzymać się wyznaczonych terminów. Dla freelancerów, którzy pracują w domu oddzielnie spraw prywatnych od zawodowych, może okazać się trudne. Praca w zaciszu domowym ogranicza kontakt z innymi pracownikami, co może mieć negatywny wpływ na rozwój zawodowy pracownika zdalnego, ponieważ nie ma on możliwości uczenia się nowych rzeczy od swoich kolegów czy koleżanek z pracy. Jeżeli e-praca polega głównie na przyjmowaniu zleceń, to największą trudnością może okazać się płynność finansowa. Pracownik zdalny nie będzie w stanie przewidzieć jakie dochody osiągnie w danym miesiącu.
Jak widzimy praca zdalna ma swoje wady i zalety. To, czy chcemy zostać frelancerem zależy tylko od nas. Warto spróbować swoich sił w tego typu pracy i sprawdzić, czy nam to odpowiada.