
Pewnie jak wielu młodych ludzi zastanawiasz się nad swoją przyszłością i perspektywami pracy i kariery zawodowej. Możliwości jest wiele i w dużej mierze zależą one od twoich kompetencji, doświadczenia i umiejętności. Na samym wstępie chcemy tylko zaznaczyć, że ważne jest, abyś zawsze starał się szukać okazji do podjęcia pracy, która będzie sprawiała ci przyjemność. Co jednak, w sytuacji, kiedy masz możliwość pracy w rodzinnej firmie? Dla wielu taka perspektywa mogłaby się wydawać wielką szansą. Nie zawsze jest to jednak prawdą i w tym artykule postaramy się odpowiedzieć czy warto za wszelką cenę decydować się na pracę w rodzinnej firmie, zamiast szukać innego sposobu na zarobek.
Zalety pracowania w rodzinnej firmie
Na pierwszy rzut oka można dostrzec wiele zalet. Przede wszystkim znacznie ułatwiony proces rekrutacji (w końcu to rodzina), szansa na otrzymanie posady na znacznie wyższym stanowisku niż twoje rzeczywiste kompetencje (co nie zawsze jest złe, ponieważ często edukacja nie jest wyznacznikiem wiedzy) oraz większa pewność utrzymania pracy niż w innym miejscu. Można by rzec, że praca w rodzinnej firmie to naprawdę dobra sprawa, ale…
Wady pracy w rodzinnej firmie
Niestety, praca w rodzinnej firmie to nie tylko same pozytywy. Dużo też zależy od tego, jakie są twoje relacje z zatrudniającą (lub zatrudniającymi) cię osobami, ale najczęściej praca w takim środowisku prowadzi do zgrzytów. Są one zazwyczaj wynikiem jednego z dwóch powodów. Członkowie twojej rodziny mogą mieć wobec ciebie bardzo duże wymagania i chcieć, żebyś pracował więcej, ciężej i wydajniej niż inni pracownicy a często niż oni sami. Jest to spowodowane tym, że przecież pracujesz dla wspólnego dobra rodziny. Tak, to prawda, zastanów się jednak, czy masz szansę na to, że kiedykolwiek otrzymasz część udziałów?
Z drugiej strony, powodem nieporozumień mogą być twoje duże ambicje. To nie ważne, że będziesz chciał zrobić, jak najwięcej w jak najlepszy sposób i wprowadzić firmę na wyższy poziom. O ile jest to pożądane w publicznych firmach i dużych korporacjach, tak w przypadku rodzinnej firmy, nie wszystkim może się to podobać. Dlaczego? Ponieważ nikt nie chce znaleźć się w cieniu młodszego krewnego. To oczywiście nie znaczy, że inni pracownicy nie chcą się rozwijać, chodzi po prostu o to, że każdy rywalizuje o największe wpływy i poczucie bycia numerem jeden.
Praca w rodzinnej firmie blokadą rozwoju?
Co jeszcze jest minusem pracowania w rodzinnej firmie? Bardzo dużo zależy od branży i tego, jak duża jest firma, jednak często praca w takim miejscu jest swego rodzaju blokadą rozwoju dla młodych osób. Często, już jako nastolatkowie pomagamy swoim rodzicom w ich zajęciach (tym bardziej, jeżeli mają swój własny biznes), dlatego w momencie, gdy przyjdzie czas na szukanie stałego zatrudnienia, może się okazać, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko z powodu twojej wiedzy i umiejętności. Czy to jednak dobrze dla ciebie? Cóż, niekoniecznie. Taka sytuacja może pozbawić cię szansy poznania nowego środowiska, branży i zdobycia doświadczenia, które może się przydać w momencie, gdybyś kiedyś zdecydował się na pracę w innym miejscu.
Praca w rodzinnej firmie nie zawsze jest złym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, czy lubisz to, czym miałbyś się w niej zajmować oraz od warunków twojej pracy. Nie bez znaczenia są także relacje z zaangażowanymi członkami rodziny, dlatego dokładnie przemyśl swoją decyzję, zanim zdecydujesz się na pracę w tak bliskim środowisku.