
Czyszczenie konia jest niezbędną codzienną czynnością, zwłaszcza przed i po każdej jeździe.
Potrzebne będą:
- szczotki włosiana i plastikowa
- zgrzebło najlepiej gumowe
- kopystka
Przywiąż konia za pomocą uwiązu do koniowiązu lub kółka w ścianie, aby zapobiec jego kręceniu się. Lepiej nie czyścić konia w boksie, ponieważ brud i kurz będzie opadać na słomę, którą koń lubi podjadać w nocy.
Czyszczenie zacznij od usunięcia z końskiej sierści grubszych zaklejek i nieczystości. W tym celu użyj szczotki plastikowej lub gumowego zgrzebła (metalowe zgrzebło służy tylko do czyszczenia szczotki, nigdy konia). Równie dobrze spisuje się szczotka ryżowa z dłuższym włosiem – tzw. zmiotka. Pamiętaj, aby działać z wyczuciem w przypadku koni o delikatnej skórze Niektóre konie kręceniem się okazują, że Twoje zabiegi sprawiają im przykrość. Tobie łaskotki także nie sprawiają przyjemności.
Stań z lewej strony konia, weź w lewą dłoń szczotkę włosianą, a w drugą dłoń zgrzebło do czyszczenia szczotki. Szczotkowanie zaczynaj od najwyższych partii końskiego ciała, ku niższym, najpierw czyści się jedną stronę konia (po drugiej stronie konia szczotkę trzymamy w prawej ręce, a zgrzebło w lewej), potem drugą. Po kolei głowa, szyja, grzbiet, zad, brzuch, nogi. Dobrze sprawdza się jeden ruch szczotką pod włos i dwa z włosem (ewentualnie z włosem – pod włos – z włosem), następnie przesuwasz szczotką po zgrzeble, aby usunąć z niej kurz. Co jakiś czas oczyść zgrzebło z pyłu uderzając nim o podłogę stajni lub beton. Szczególnie dokładnie wyczyść partie ciała, na których spoczywa siodło i popręg. Zapobiegnie to obtarciu konia podczas jazdy. Do czyszczenia głowy lepiej użyć delikatniejszej szczotki (miękkie włosie), należy uważać na oczy, okolicę uszu i chrap.
Grzywę można wyszczotkować grzebieniem o szerokich zębach lub szczotką ryżową, a ogon najlepiej przeczesać palcami usuwając resztki słomy i siana, uważając aby nie wyrywać włosów ponieważ rosną one bardzo powoli.
Kopyta czyści się kopystką (inaczej zwaną kopytnikiem). Stajesz z boku konia twarzą do zadu. Przesuwając dłonią wzdłuż nogi konia należy powiedzieć stanowczo „noga” i chwycić ją na wysokości pęciny. Jeśli koń nie podnosi nogi możesz naprzeć barkiem na jego bok, to przeważnie pomaga. Po podniesieniu nogi, kopyto dokładnie wyczyść od spodu kopystką wzdłuż strzałki pamiętając o linii środkowej.
Po jeździe dobrze jest rozetrzeć spocone partie końskiego ciała wiechciem słomy, a po przeschnięciu rozczesać plastikową szczotką. Pamiętaj o każdorazowym sprawdzeniu kopyt. Usuń wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiony kamyk czy szyszka mogą spowodować podbicie.
Doskonałą metodą utrzymania końskiej sierści w dobrej kondycji jest pozwalanie koniowi na tarzanie się w piasku i błocie.
Pamiętaj także, że czyszczenie konia pozwala nawiązać Ci z nim kontakt. Dla Ciebie to może być świetna forma rozgrzewki, a dla niego miłego masażu.