
Rozmowy kwalifikacyjne bywają stresujące, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy zaprawieni w poszukiwaniu pracy i nie odbyliśmy ich zbyt wiele. Stres i radość z otrzymanej oferty to mieszanka wybuchowa, często popełniamy przez nią błędy i ostatecznie nie dostajemy pracy. Do rozmowy kwalifikacyjnej można się jednak przygotować. Co należy wiedzieć i o czym pamiętać, by poszła po naszej myśli?
Jak przypaść do gustu rekruterkom i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest oczywiście otrzymanie zatrudnienia w danej firmie, od której dostaliśmy odpowiedź na wysłane CV. Jednak, aby tak się stało, musimy zostać zapamiętani i odebrani w pozytywny sposób przez osoby rekrutujące nas na stanowisko. Oto lista rzeczy, o których powinieneś pamiętać, jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna:
1. Zapoznaj się z profilem firmy, do której aplikujesz
Dowiedz się, jaka jest jej historia, czym się zajmuje – szczegółowo i ogólnie – jakie jest jej motto tudzież najważniejsze hasło reklamowe, cel. Zapoznaj się także ze wszystkimi możliwymi do odszukania aktualnościami dotyczącymi danej firmy, jeśli w trakcie rozmowy okaże się, że nie znasz na przykład nazwiska założyciela, rekrutrzy mogą uznać, że nie interesuje Cię historia przedsiębiorstwa, więc nie zależy Ci na pracy w nim.
2. Sprawdź, jaki jest Twój wizerunek w Internecie
Żyjemy w czasach, w których profile osób ubiegających się o dane stanowisko na portalach społecznościowych są szczegółowo sprawdzane przez rekrutrów. Jeżeli na Twojej tablicy znajduje się więc niepochlebny wpis dotyczący byłego szefa lub zdjęcie z kolegami z pracy wykonane w miejscu zatrudnienia, na którym zajmujecie się czymś innym, niż wykonywanie obowiązków – możliwym jest, że nie dostaniesz pracy. Możesz tego uniknąć, zmieniając ustawienia profilu na prywatny. Żeby sprawdzić swój wizerunek w Internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę swoje imię i nazwisko oraz przejrzeć strony, na których się znajdujesz.
3. Poznaj najczęściej zadawane pytania
Nie zawsze można przewidzieć, o co spyta rekruter, ale pewne pytania należą do standardu. Warto zatem znać swoje słabe i mocne strony, mieć plan rozwoju na danym stanowisku, czy umieć podać powód, dla którego w ogóle aplikujemy. Odpowiednie przygotowanie oszczędzi nam stresu, poczujemy się pewniej i lepiej wypadniemy na rozmowie. Warto pamiętać, że jeśli pytanie jest dla nas zbyt osobiste lub krępujące, możemy odmówić odpowiedzi.
4. Zastanów się nad tym, jakie wynagrodzenie byłoby dla Ciebie interesujące
To pytanie, jeśli odpowiemy nieprawidłowo, może sprawić, że nie dostaniemy pracy lub stracimy okazję na wyższe wynagrodzenie. Sprawdź aktualne raporty płacowe dla swojego stanowiska i odpowiadaj zgodnie z nimi i swoimi oczekiwaniami.
5. Ubierz się stosownie do miejsca zatrudnienia
Klasycznym rozwiązaniem jest założenie przez mężczyzn garnituru, a przez kobiety – garsonki. Taka stylizacja sprawi, że będziemy wyglądać profesjonalnie, ale poczujemy się także pewniejsi siebie. Jeśli jednak nie udajemy się na rozmowę do dużej korporacji, a na przykład do przedszkola, możemy postawić na sportową elegancję i ogólny, schludny wygląd. Ubierzmy się zgodnie z zasadami przyjętymi w danej firmie lub placówce.
6. Przygotuj swoje portfolio oraz referencje
Rekrutrzy przeglądają ich naprawdę dużo i mogą chcieć przypomnieć sobie, które należały do nas. Wypadniemy lepiej, jeśli będziemy mieć je ze sobą.
7. Przyjdź na miejsce wcześniej
Około dziesięciu minut będzie optymalnym czasem, przyjście dwie minuty przed spotkaniem lub pół godziny wcześniej może nie być dobrze odebrane. Absolutnie niedopuszczalne będzie spóźnienie.
8. Zapoznaj się z profilem rekrutera
Wiedząc jakie są jego zainteresowania czy ścieżka kariery, będzie Ci łatwiej nawiązać kontakt, zostaniesz odebrany jako sympatyczna, zaangażowana osoba i zapamiętany.