Jak usunąć plamy zaschniętej krwi z ubrania?

Sporo osób na pewno zastanawia się jak usunąć skutecznie ślady zaschniętej czy świeżej krwi z ubrania, butów, tapicerki czy ulubionych sportowych ciuchów.

W bieganiu, jak chyba w każdym sporcie, zdarzają się zadrapania, skaleczenia, czy inne poważniejsze urazy powodujące przerwanie ciągłości skóry. Jak to się mówi wypadki chodzą po ludziach….

O ile najczęściej zwykłe skaleczenia czy zadrapania szybko się goją, o tyle mogą zostawić nieciekawe plamy np. na naszych ubraniach, tapicerce auta, porządnych skarpetach, itd.

Poniżej przedstawię tani i bardzo skuteczny sposób na usunięcie plam zaschniętej krwi z naszych ubrań, bez konieczności zakupu drogich środków lub takich, których przeciętnemu Kowalskiemu dostać graniczy z cudem.

plama na ubraniu biegacza

Warto dodać również, że ten środek sprawdza się świetnie zarówno na zaschniętych śladach krwi, jak i na świeżych.

Poza tym nie tylko w sporcie się nam może przydać, ale na co dzień również (np. gdy suczka dostanie cieczkę i zaplami dywan, czy podczas „tych dni” u kobiet i problemu z doczyszczeniem prześcieradła).

Płyn do usuwania zaschniętych i świeżych śladów krwi:

Podstawowe proporcje (można zwiększać ilość płynu zachowując proporcję):

Do odmierzania wystarczy nam zwykła tania strzykawka z apteki (glicerynę i aspirynę też oczywiście w aptece dostaniemy)

  • 2 centymetry sześcienne zimnej wody
  • 2 centymetry sześcienne gliceryny
  • 500 mg aspiryny

Przygotowanie – zmieszać najlepiej w szklanym pojemniku wodę z gliceryną, następnie rozpuścić aspirynę.

Sposób użycia:

Nałożyć na 20-30 minut na plamę krwi, następnie zetrzeć zimną wodą z mydłem i dokładnie przepłukać samą wodą by się pozbyć resztek gliceryny.

Uwagi:

  • Nie zabija ustrojów chorobotwórczych (jeśli nam zależy na odkażeniu powierzchni można w sklepach medycznych zakupić specjalne płyny do tego celu, jednak nie będę się wdawał tu w szczegóły, po prostu chcemy uprać ślad na ubraniu po skaleczeniu, a nie sprzątać salę operacyjną)
  • Może lekko odbarwić delikatny materiał (tutaj polecam wersję bez aspiryny, lub zmniejszyć jej ilość do 250 mg- też skuteczna mieszanka, jednak aspiryna bardzo wzmacnia działanie płynu z uwagi na rozrzedzanie krwi)