
Przede wszystkim musi posiadać uprawnienia instruktorskie
– dobrym pomysłem może być powiększenie legitymacji instruktorskiej i powieszenie jej zdjęcia w ramce obok siodlarni. Umożliwi to potencjalnym klientom zapoznanie się z imieniem i nazwiskiem instruktora oraz rodzajem i czasem posiadanych uprawnień.
Powinien mieć niewyczerpywalny zapas cierpliwości w stosunku do swoich uczniów
– nie ma nic gorszego jak wrzeszczący, złośliwy, naburmuszony instruktor. Jeźdźcy, szczególnie Ci mało zaawansowani, w takich sytuacja boją się o cokolwiek zapytać, czy poprosić. Zawód instruktora powinien brać się w pewnym sensie z powołania. Dobry nauczyciel to taki, który rozumie, że nie każdy jest równie zdolny, że niektórzy potrzebują trochę więcej czasu na przyswojenie pewnej wiedzy, ale też taki który potrafi spokojnie i rzeczowo wytłumaczyć, że może warto zmienić zainteresowania i znaleźć sobie inne hobby.
Powinien dobrze znać stawkę koni którymi dysponuje
– tylko taka wiedza pozwoli mu na prawidłowy dobór jeźdźców i koni. Konie, tak jak i ludzie, mają różne charaktery, jedni są odważni i szukają mocnych wrażeń w siodle, a inni potrzebują spokoju, konia flegmatyka i pieszczocha, gdyż praca z takim zwierzęciem zaspakaja ich potrzeby.
Powinien nieustannie się dokształcać
– pewne aspekty jazdy konnej nie zmieniły się od lat, natomiast inne dość diametralnie. Obecnie na rynku księgarskim jest dostępna bogata literatura z zakresu treningu koni i jeźdźców, począwszy od zajęć rekreacyjnych aż do sportowych.
Instruktor musi świecić przykładem
– jeśli uczy swoich podopiecznych szacunku do koni, to i jego obowiązują te zasady. Jeśli wymaga od uczniów odpowiedniego stroju i kasku, to sam wsiadając na konia powinien takowy posiadać. Niedopuszczalne jest tłumaczenie, że nie krzątamy się przy koniu w sandałach, a sam instruktor w tym czasie czyści konia w klapkach.
Powinien mieć dar przekonywania
– jeśli początkujący jeździec wyolbrzymia pewne sprawy, zadaniem instruktora jest przedstawienie mu właściwej skali problemów. Trzeba umieć wytłumaczyć, że na każdym etapie pogłębiania wiedzy z zakresu jeździectwa można napotkać przeszkody, które przy pomocy instruktora dadzą się pokonać bez większego wysiłku.
Powinien budzić zaufanie
– często zdarza się że jeździec wątpi w swoje lub konia możliwości, wiarę w nie może przywrócić zaufany instruktor.