
Na Pracę za granicą zdecydowało się ponad dwa miliony Polaków. Niektórzy z nich na stałe zapuścili tam korzenie, inni traktują prace na obczyźnie jako stan przejściowy. Nie wyobrażają sobie mieszkanie nigdzie poza Polską…Tak czy inaczej wokół pracy za granica narosło wiele mitów. Niektóre z nich postaramy się obalić.
Mit pierwszy: Bez angielskiego ani rusz…
W ogłoszeniach bardzo często możemy znaleźć informację, że nasz przyszły pracodawca nie wymaga od nas znajomości języka obcego. Będziemy otoczeni w pracy Polakami, więc nie będzie żadnego problemu. Z jednej strony to bardzo komfortowe. Nie musimy wkładać żadnego wysiłku w naukę, ale z drugiej strony będziemy bardzo ograniczeni i zdani na pomoc innych. Dodatkowo bez znajomości żadnego języka obcego możemy liczyć na najcięższe i najgorzej płatne stanowiska. Dlatego warto przed wyjazdem nauczyć się choć trochę języka obcego. Będzie nam zdecydowanie łatwiej.
Mit drugi: Nie dam sobie rady za granicą!
Takie wątpliwości dopadają chyba każdego, kto chce tak diametralnie zmienić swoje życie. Nie warto od razu zakładać porażki. Zwłaszcza jeżeli do całej sprawy podejdziemy z pełnym zaangażowaniem. Nasz pracodawca powinien zapienić nam odpowiednie przeszkolenie. Dodatkowo nikt nie będzie od nas oczekiwał, że od pierwszego dnia będziemy wszystko wiedzieć i umieć. Stabilizacja przyjdzie z czasem. Okrzepniemy na nowym miejscu, poznamy nowych ludzi. Dzięki temu pobyt za granicą nie będzie wiązał się aż z tak dużym stresem.
Mit trzeci: Polak za granica może pracować tylko fizycznie.
To również nie jest prawda. W tym przypadku ogromne znaczenie ma nasze wykształcenie i znajomość języka obcego. Oczywiście zdarza się, że ludzie z tytułem magistra pracują na budowach czy w usługach, ale najważniejsze, żeby traktować ten stan jako przejściowy. Z drugiej strony, gdy jesteśmy specjalistami wysokiej klasy w swojej dziedzinie, nasza narodowość dla pracodawcy nie ma żadnego znaczenia. Liczy się przede wszystkim co umiemy.
Mit czwarty: Nie chcę na stałe mieszkać za granicą.
Przecież nikt, kto wyjedzą do pracy za granicę nie podpisuje cyrografu. Zawsze możemy wrócić do Polski lub przenieść się do innego kraju. Współczesny świat daje nam mnóstwo różnych możliwości. Niektóre z nich na pewno warto rozważyć. Nasi rodzice i dziadkowie nie mieli aż tak dużego wyboru.
Mit piaty: Za granica zawsze żyje się lepiej niż w Polsce!
Nie bez powodu często mawia się, że u sąsiada trawa zawsze jest bardziej zielona. I choć na początku może nam się wydawać, że za granicą będziemy mili idealne życie, to tak nie jest. Czekają na nas różne trudności do pokonania. Na przykład znalezienie mieszkania. Dodatkowo prawo pracy w każdym kraju wygląda nieco inaczej, urlop jest naliczany w innym systemie, a różnica pomiędzy kwotą netto i brutto może być większa niż w Polsce. Dlatego wszystko warto warto sprawdzać po kilka razy. I dobrze się zastanowić czy wyjazd do pracy za granice to naprawdę dobra decyzja.