
Aranżując łazienkę, ważny jest w niej praktycznie każdy element wyposażenia. Z całą pewnością baterie należą do tych elementów, bez których nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie funkcjonalnego wnętrza. Są to także urządzenia, które są najczęściej użytkowane, w związku z czym mogą ulec awarii. Z samej baterii umywalkowej możemy korzystać nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia, w zależności od ilości domowników. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat najczęstszych awarii armatury łazienkowej? – jeśli tak koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem!
Jak zminimalizować ryzyko związane z awarią baterii łazienkowej?
Nie każdej awarii baterii da się uniknąć. Tak jak wszystkie urządzenia, posiadają one części zamienne, które pod wpływem normalnej eksploatacji mogą ulec zniszczeniu. W celu uniknięcia ich przede wszystkim, trzeba wybrać model baterii, która nie tylko będzie dobrze wyglądała, ale także i posiadała dobre parametry techniczne. Taka bateria zazwyczaj wykonana jest z mosiądzu. Materiał ten nie odkształca się i odporny jest na działanie wody, różnicę temperatur. Mosiądz nie koroduje i jest to jego chyba największa i najważniejsza zaleta! Drugim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest rodzaj zastosowanej głowicy. Te, które uznawane są przez ekspertów za najlepsze, to głowice ceramiczne 35mm. Na całe szczęście coraz rzadziej spotkać się można z tym, że głowica w baterii wykonana jest z innego materiału.
Cechą jaką powinna posiadać dobra bateria łazienkowa, jest także to czy podczas codziennego, normalnego użytkowania, można dzięki niej zaoszczędzić zużycie wody. W dzisiejszych czasach jest to aspekt wobec, którego nikt nie powinien przejść obojętnie!
Bateria, która posiada wyżej wymienione cechy, będzie produktem godnym polecenia. Jednak czasem nieprawidłowa jej pielęgnacji lub czas, twarda woda, może przyczynić się do nagłej awarii.
Zatkany perlator i cieknący kran
Praktycznie każdy spotkał się z tym, że bateria – zazwyczaj umywalkowa zaczyna przeciekać. W okolicy łączenia wylewki z umywalką gromadzi się woda, lub woda kapie pomimo zakręcenia kurków. Taki stan rzeczy związany jest z uszkodzeniem uszczelek. Nawet te najlepszej jakości z czasem mogą stać się twarde, mało elastyczne co powoduje ich stopniowe pękanie. Wtedy niezbędna będzie ich wymiana. Nie jest to zadanie trudne i zazwyczaj każdy samodzielnie jest w stanie je wykonać. Nie potrzebne są do wymiany uszczelek skomplikowane narzędzia, a tylko takie, które znajdują się w praktycznie każdym domu.
Kolejną częstą awarią jest zatkany perlator. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest osadzający się kamień i twarda woda. Na szczęście awarię z tym związaną usunąć może każdy. Perlator, który jest wykonany z mosiądzu można delikatnie odkręcić i umieścić w roztworze octowym. Taki preparat rozpuści kamień i sprawi, że aerator będzie nie tylko wyglądał jak nowy, a także będzie dalej idealnie spełniał swoją funkcję.