
Pracy sezonowej w Polsce jest bardzo dużo. Cały czas rozwijana turystyka, w której skład wchodzą takie miejsca pracy jak hotele, bary, restauracje, plaże itd., a także letnie zbiory pozwalają na podreperowanie budżetu. Wielu osobom wydaje się, że jest to świetny moment, żeby sobie dorobić, jednak nie zawsze praca sezonowa jest tak kolorowa, jakby się mogło wydawać. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, o czym będzie w dalszej części tekstu.
Kto najczęściej podejmuje się pracy sezonowej
Zdecydowanie są to osoby młode, które chcą dorobić sobie do kieszonkowego. Jest to dla nich świetna alternatywa, ponieważ w wielu przypadkach czas, który spędzany byłby w domu nie zostałby spożytkowany. Rodzice również pochodzą chętnie do tego tematu, ponieważ ich dzieci będą mogły nauczyć się wartości pieniądza. Każdy, kto zarabia, wie, że swoich pieniędzy nie wydaje się tak łatwo, jak kogoś innego.
Najczęściej są to osoby, które pisały maturę i skończyły swoją edukację w maju. Mają one dużo czasu do rozpoczęcia studiów, ponieważ te startują w październiku. Następną grupą, która bardzo często jest widywana w pracy sezonowej to osoby starsze, które pracują na umowę o dzieło lub mają własne działalności gospodarcze, które zawieszają. Jest to zdecydowanie mniejsza liczba osób, jednak one także występują. Ostatnią grupą są studenci, którzy chcą zarobić pieniądze na nadchodzący rok akademicki.
Wady pracy sezonowej
- Studenci, którzy podejmują się pracy, bardzo często nie wybierają miejsc związanych ze swoim kierunkiem studiów. Praca sezonowa to zazwyczaj obsługa gości hotelowych lub w restauracji, a nie zarządzenie firmą lub stanowiska lingwistyczne. Jest to ogromny minus, ponieważ w tym okresie student traci czas na zdobywanie doświadczenia w swoim zawodzie.
- Stawki, które oferowane są za pracę sezonową są zazwyczaj niskie. Popyt na pracę w tym okresie jest tak duży, że osoby zatrudniające wiedzą, iż nie muszą proponować wysokich zarobków, bo zawsze znajdzie się ktoś do pracy. Pierwsze 30 osób może odmówić, bo uznają, że są to za słabe pieniądze, ale 31 osoba się zgodzi i firma będzie mogła zatrudnić pracownika.
- Praca sezonowa to zazwyczaj duża monotonia. Nikt nie przyjmie na parę miesięcy pracownika, który będzie musiał przejść kilkumiesięczne szkolenie. Są to proste czynności, które mógłby wykonać praktycznie każdy. Znudzą się one po pierwszym tygodniu.
Zalety pracy sezonowej
- Przede wszystkim możliwość łatwego dorobienia sobie pieniędzy. Jest to ogromna zaleta zwłaszcza dla osób młodych, które marzą, żeby kupić sobie laptop, telefon lub coś innego.
- Następnym plusem jest możliwość poznania wartości pieniądza. Wydawanie pieniędzy, które zarobiło się własnymi rękoma, jest ogromną nauką. Nie każdy będzie tak chętnie wydawał duże sumy pieniędzy na alkohol i jedzenie na mieście, bo wie, ile czasu poświęcił na zarobienie tej kwoty.
- Ogromnym plusem jest również zdobywanie pierwszego doświadczenia. Nawet jeśli nie jest to praca w zawodzie, to potencjalny pracodawca widzi, że dany pracownik nie boi się pracować i ma za sobą jakiekolwiek doświadczenie.